Astrit Lulushi’s Blog

17 Mars, 2013

Melanoma po përhapet mes moshave të reja


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

tanbedMelanoma … Forma më e rrezikshme e kancerit të lëkurës diagnostikohet në mënyrë tipike midis moshes 45 deri 55.

Por tani dermatologët thonë se ata shohin në klinikat e tyre të vijnë gjithnjë e më shumë persona të moshave të reja 25 – 30 vjeç të cilët diagnostikohen dhe trajtohen me melanoma.

Sipas të dhënave,  numri i rasteve të tilla mes moshave të reja ka filluar të rritet 5-7 vitet e fundit – dhe dyshohet se shkaqet kryesore vijnë nga shtretërit rrezitës që njerëzit i përdorin – kryesisht gjatë dimirit – si zevendësues për rrezet e diellit për ngjyrë të lëkurës. Thuhet se rrezatimi i trupit me rreze artificiale ka të mirat e veta – personi duket dhe ndjehet mirë. Por mendimi i përgjithshëm mes ekspertëve të sëmundjeve të lëkurës është se shtretërit rrezitës janë të dëmshëm dhe shtimi i rasteve të melanomës duket se mbështet shqetësimet e tyre.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: