Astrit Lulushi’s Blog

19 Mars, 2013

Shtatë hapa për të përgjysmuar rrezikun e kancerit

Filed under: Kulture,Shkence,Statistike — astritlulushi @ 5:52 am
Tags:

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

coverNjë studim i ri jep disa këshilla për të ulur rezikun e kancerit.

Në vitin 2010, Shoqata Amerikane e Zemrës (American Heart Association) propozoi 7 hapa për të zvogëluar vdekjet nga goditjet në zemër dhe tru.

Duke shkruar në revistën “CIrculation”, shkencëtarët tani thonë se të njëjtët hapa vlejnë edhe për të pakësuar vdekjet nga kanceri;

– Mos pi duhan

– Qëndro aktiv

– Mba nën kontroll peshën

– Ha shëndetshëm

– Mba nivele të shëndetshëm të;

– Presionit të gjakut

– Sheqerit në gjak (dhe)

– Kolesterolit

Duke shqyrtuar të dhënat nga rreth 15-mijë persona, autorët zbuluan se 6 apo 7 nga hapat e këshilluara ulën rrezikun e kancerit 49 për qind.

Por edhe ata që u përqëndruan vetëm në tre ose katër nga hapat e këshilluara, patën një rënie deri në 33 % të rrezikut nga kanceri.

Autorët e studimit shpresojnë se qëllimi i dyfishtë i këtyre këshillave për sëmundjet e zemrës dhe kancerin do të jetë dyfish efektiv për të ndihmuar publikun në parandalimin e sëmundjeve.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: