Astrit Lulushi’s Blog

20 Mars, 2013

Pijet me sheqer lidhen me shkallën e vdekshmërisë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mike BloombergPërpjekja e qytetit të Nju Jorkut për të kufizuar madhësinë e gotave me pije të ëmbëla u kthye në betejë gjyqësore.

Një studim i paraqitur në shoqatën amerikane të zemrës konstaton se pijet me sheqer mund të lidhet me vdekjen çdo vit të 180 mijë personave në mbarë botën.

Studimi fajëson pijet soda, pijet sportive dhe pijet me fruta për nxitjen e peshës trupore, të cilat autorët i lidhin me:

– 133 mijë vdekje nga diabeti

– 44 mijë vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare

– 6 mijë vdekje nga kanceri.

– 25 mijë prej këtyre vdekjeve ndodhën në SHBA në vitin 2010.

Meksika kishte shkallën më të lartë të vdekjeve se çdo vend tjetër në botë, ndërsa Japonia kishte shkallën më të ulët të vdekjeve nga sëmundjet që studimi i lidh me pijet e ëmbëla.

Studimi u përqendrua mes të rriturve. Por një nga autorët e studimit thotë se më shumë punë është e nevojëshme për të gjetur se si pijet me sheqer ndikojnë edhe në shëndetin e fëmijëve.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: