Astrit Lulushi’s Blog

26 Mars, 2013

Pranvera dhe alergjitë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

alergiesKy lajm për miliona njerëz që vuajnë nga alergjitë, dhe lajmi është jo aq i mirë.

Këtë vit, parashikohen më shumë teshtitje, hundë të bllokuara, skuqje, sy të përlotur dhe kruarje – të gjitha këto disa prej shenjave të alergjisë

Pranvera ka filluar dhe ekspertët tashmë paralajmërojnë se këtë vit kjo stinë mund të jetë më e keqja për personat që vuajnë nga alergjia.

Stina e alergjive pritet të fillojë katërmbëdhjetë ditë më parë se zakonisht. Dhe alergjitë sezonale pritet të zgjasin rreth 30 ditë më shumë se normalisht – duke përfshirë këtë vit edhe muajin tetor.

Ekspertët fajësojnë nivelet më të larta të dioksidit të karbonit në ajër dhe motin shumë të lagësht në fund të dimrit.

Ky kombinim i shtynë bimët të prodhojnë 3 deri 5 herë më shumë Polen.

Këshilla nga ekspertët:

– Mos prisni deri sa simptomat të bëhen të theksuara për të marrë barnat kundër alergjisë.

– Përdorni syze dielli dhe kapele të bollshme me strehë të gjërë për të mbajtur polenin larg nga sytë dhe flokët.

– Bëni dush në mbrëmje para se të shkoni në gjumë dhe ndërroni rrobat e trupit për të mbajtur polenin jashtë vendit ku flini.

– Dhe nëse simptomat vështirësohen, bëni analizën për alergji për të mësuar saktësisht se çfarë lloj alergjie është, dhe kështu, mjeku mund t’iu rekomandojë ilaçin e saktë.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: