Astrit Lulushi’s Blog

26 Mars, 2013

Tuberkulozi në SHBA, në nivelin më të ulët

Filed under: Mjekesi,Statistike,Uncategorized — astritlulushi @ 3:29 am
Tags:

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

TBEkspertët e quajnë këtë një histori suksesi.

Tuberkulozi – ose TB – është sëmundje e rrezikshme, e përhapur rreth e rrotull globit.

E diela e kaluar ishte Dita Botërore e TB-së.  Dhe të paktën në Shtetet e Bashkuara – ka arsye për të festuar.

Tuberkulozi është një infeksion bakterial që më shpesh ndikon në mushkëri. Sëmundja përhapet nga kollitjet dhe teshtitjet – dhe mund të jetë fatale.

Dikur, në Shtetet e Bashkuara tuberkulozi ka qenë më shumë se e zakonshme  – por tani Qëndra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – ose CDC –  thotë se amerikanët janë duke e fituar luftën kundër kësaj sëmundjeje.

Në vitin 2012, në SHBA u raportuan vetëm 9951 raste të reja turberkulozi – ose  6.1 për qind më pak vetëm brenda 1 viti  – dhe viti i 20-të me radhë që kjo shifër bie.

Por ka më shumë punë për të bërë.

Mes amerikanëve, ata të lindur jashtë ua kalojnë në numër shtetasve të lindur brenda vendit.

Dhe rastet e TB-së mes pakicave racore dhe etnike janë më të larta sesa mes të bardhëve.

Por shifrat e reja tregojnë se përpjekjet e bashkërenduara të shëndetit publik për të zhdukur tuberkulozin po bëjnë shumë përparime “të shëndetshme”.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: