Astrit Lulushi’s Blog

7 Prill, 2013

Shpresë e re për trajtimin e kancerit të trurit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

lazer therapyNjë studim i vogël po nxit shpresa të mëdha për disa pacientë me një lloj shumë agresiv të kancerit të trurit.

Për shumë kancere ende nuk ka shërim. Një prej tyre, është kanceri shumë agresiv i trurit i quajtur Glioblastoma shumë -formëshe. Ky lloj kanceri u bë shkaktar për vdekjen e Senatorit Edward Kennedy më 2009.

Statistikat tregojnë se glioblastoma shumë -formëshe është përgjegjëse për 15 për qind  të të gjithë kancereve të trurit. Koha e mbijetesës me këtë lloj kanceri është e shkurtër dhe shumica e pacientëve vdesin 12 deri në 15 muaj pas diagnoztikimit të parë.

Shkencëtarët në Klinikën Cleveland sjellin shpresa me një trajtim të ri bazuar në teknologjinë e terapisë termale me lazer, e cila është përdorur prej vitesh për trajtimin e llojeve të tjera të kancerit.

Shkencëtarët thonë se mënyra e tyre e trajtimit mund të zgjasë kohën e mbijetesës së pacientëve me kancer në tru.

Deri tani, vetëm 10 pacientë kanë marrë këtë trajtim eksperimental. Shumica e tyre treguan efekte pozitive brenda 2 ditëve, në krahasim me 3 – 6 muaj që pritet për të parë efektet e trajtimit me rrezatim tradicional.

Dhe ajo që është më e rëndësishme; gjatësia e mbijetesës së pacientëve u dyfishua, dhe vetëm 2 pacientë përjetuan probleme afatgjata.

Megjithatë, kjo është vetëm faza e hershme e eksperimentit me një numër të vogël pjesëmarrësish. Studiuesit thonë se prova shtesë nevojiten para se mënyra e re e trajtimit të rekomandohet për përdorim me një grup më të madh pacientësh.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: