Astrit Lulushi’s Blog

14 Prill, 2013

Gatimi dhe ushtrimi

Filed under: Kulture,Mjekesi,Shkence,Statistike — astritlulushi @ 6:02 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Astrit Lulushi

cookingGatimi dhe ushtrimi fizik janë dy mënyra për të mbajtur trupin në formë – por duket se secila priret të tregohet më e rëndësishme se tjetra.

Një studim i kryer nga shoqata e popullsisë së Amerikës, tregon se gatimi dhe ushtrimi janë në konkurencë me njëri tjetrin.

Shkencëtarët shqyrtuan të dhënat nga më shumë se 110 mijë amerikanë të rritur dhe zbuluan se ata që përgatisnin vetë ushqimet e tyre dhe në të njëjtën ditë ushtroheshin fizikisht, kishin gjasa të shpenzonin më shumë kohë për gatim duke lënë pas dore të ushtruarit, dhe anasjelltas.

Për shembull, 10 minuta kohë shtesë në përgatitjen e ushqimit pasqyrohej me 10 minuta më pak ushtrime fizike. Me fjalë të tjera, një sjellje zevendësohej proporcionalisht me tjetrën.

Një person, që të ushtrohet mirë, duhet të hajë mirë, prandaj autorët e studimit argumentojnë për balancimin e kohës midis gatimit dhe ushtrimit – në mënyrë që këto dy menyra të shëndetëshme të mos anulojnë njëra tjetrën.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: