Astrit Lulushi’s Blog

22 Maj, 2013

Shoferët e rinj, aksidentet dhe gjumi


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

driverGjumi i pakët shton rrezikun për aksidente për shoferët e rinj në moshë

Ky është një paralajmërim për shoferët e rinj – dhe për prindërit e tyre – për çfarë mund të ndodhë pas timonit – për ata që janë gjithashtu prapa me gjumin e tyre.

Në listën e shqetësimeve rreth shoferëve të rinj në moshë, tani shtohet edhe shmangia e gjumit.

Një studim në “Journal of Pediatrics” merr në shqyrtim më shumë se 20-mijë australianë të moshave 17 deri  24 vjeç.

Zakonet e tyre të gjumit u krahasuan me të dhënat e tyre lëvizëse.

Rezultatet e vëzhgimit tregojnë se shoferët e rinj që flenë më pak se 6 orë në natë ishin 20 për qind më shumë në rrezik për aksidente që janë raportuar në polici.

Personat në studim që thanë se flinin pak në fundjavë kishin mbi 50 për qind më shumë gjasa të përplaseshin me makinë gjatë natës dhe të dilnin jashtë rrugës, trotuareve ose në kanal.

Periudhat mes orës 8 e mbrëmjes deri në 6 të mëngjesit ishin kohët e aksidenteve më shumta për shoferët e rinj të përgjumur.

Një tjetër studim gjeti se 60 për qind e vdekjeve mes shoferëve të rinj ndodhin si pasojë e aksidenteve gjatë natës.

1 Koment »

 1. Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.

  Would youu suggest starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many optios out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any recommendations? Bless you!

  Koment nga hyemarchantnx.mywapblog.com — 25 Shtator, 2014 @ 12:47 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: