Astrit Lulushi’s Blog

25 Maj, 2013

Ora e trupit lidhet me depresionin


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

body-clockPrishja e gjumit dhe ritmeve të tjera trupore që shpesh shoqërojnë depresionin klinik mund të lënë një shenjë në tru. Një studim i aktivitetit të gjeneve në trurin e njerëzve të cilët kanë vuajtur nga depresioni zbulon një çrregullim në ritmin e përditshëm qarkullues (circadian). Rezultatet u publikuan në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave (SHBA).

Studimi tregon qartë një lidhje mes çrregullimit të këtij ritmi dhe depresionit.

Tek gjitarët, ritmet e gjumit, ciklet e hormoneve dhe zakonet e ngrënies udhëzohen nga një ‘orë’ kryesore në tru, për ritmet e të cilës kujdesen pjesërisht gjenet dhe modelet e dritës dhe errësirës. Kjo ‘orë kryesore’ mund të dalë jashtë sinkronizimit me orët gjetkë në tru dhe trup dhe ky çrregullim  sjell ndryshime psikologjike.

Eshtë konstatuar gjithashtu, se njerëzit me depresion shpesh kanë çrregullime në ritmet e trupit. Por mekanizmat molekulare dhe qelizore prapa këtyre çrregullimeve kanë qenë të vështirë për t’u përcaktuar.

Autorët e studimit i bënë çështjes një qasje të re të pazakontë. Ata shqyrtuan mostra truri pas vdekjes të 34 njerëzve që kishin patur depresion dhe 55 njerëzve të cilët nuk kishin vuajtur nga depresioni. Të gjithë ata kishin vdekur papritmas, nga goditje në zemër apo vetëvrasje, dhe truri i secilit ishte vënë menjëherë në akull.

Pasi përcaktuan se sa kohë pas lindjes së diellit kishte ndodhur vdekja e secilit person, shkencëtarët shqyrtuan se cilët gjene ishin aktivizuar në gjashtë rajonet e trurit. Midis personave jo-depresivë, përcaktimi i gjenit të aktivizuar ishte mjaft i dukshëm; aktiviteti i gjenit, për shembull, vazhdimisht arritinte kulmin në agim, e një tjetër në mesditë. Por në trurin e një personi që kishte vuajtur nga depresioni, aktiviteti i gjenit nuk ishte edhe aq i parashikueshëm.
Çdo tru i analizuar në studim tregoi aktivitetin e gjenit vetem në një pikë, në kohën e vdekjes.

Studimi nuk tregon nëse depresioni shkakton prishje të ritmit qarkullues të organizmit, por konfirmon një lidhje dhe mund të çojë në hetime të proceseve fiziologjike që preken prej depresionit.

BURIMI: http://www.sciencenews.org/view/generic/id/350401/description/Bodys_clock_linked_to_depression_

2 Koment »

 1. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you are a great author.I will remember to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want
  to encourage you continue your great work, have a nice day!

  Koment nga online cam sex — 29 Dhjetor, 2014 @ 7:16 pm | Përgjigjuni

 2. You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to
  say how they believe. All the time follow your heart.

  Koment nga lets travel — 17 Prill, 2015 @ 8:54 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: