Astrit Lulushi’s Blog

26 Maj, 2013

Rekomandime ambicioze për ushtrime fizike

Filed under: Kulture,Mjekesi,sociologji,Statistike — astritlulushi @ 12:23 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

edukata fizikeEshtë fjala për Edukatën Fizike. Dhe – sipas një studimi të ri – nxënësit nuk po e marrin sa duhet.

Vetëm rreth 50 për qind e nxënësve amerikanë marrin minimalen e rekomanduar të edukatës fizike që është  60 minuta aktivitet i përditshëm fizik në shkallë të moderuar.

Një raport i ri nga Instituti i Mjekësisë rekomandon që shkolla të ofrojë të paktën 50 për qind të kësaj kohe minimale për aktivitet fizik gjatë orëve të mësimit:

– 30 minuta në ditë në shkollat fillore

– 45 minuta në ditë në shkollat e mesme

– Krijimi i mundësive të tjera në dispozicion jashtë orarit shkollor për sport dhe aktivitete të tjera fizike.

Sipas raportit të Institutit të Mjekësisë;

– Qeveria duhet të vendosë që lënda e Edukimit Fizik të bëhet një temë thelbësore akademike.

Autorët sugjerojnë se forma fizike përmirëson arritjet akademike dhe sugjerojnë që prirja e kohëve të fundit për të zevendësuar edukatën fizike me lexim dhe matematikë – duhet të ndalet.

1 Koment »

  1. bravo amerika,aktiviteti fizik vlen me pak se ilacet

    Koment nga xhafo xhafaj — 26 Maj, 2013 @ 12:41 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: