Astrit Lulushi’s Blog

31 Maj, 2013

Gjumi i foshnjave ndikohet nga gjenet

Filed under: Gjenetike,Mjekesi,Pediatri,Statistike — astritlulushi @ 7:18 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

pediatrics coverRreth foshnjave që flenë ose nuk flenë.
Nëse foshnja ka problem me gjumin, për këtë prindërit pak mund të bëjnë për t’a ndryshuar, thuhet në një studim në revistën “Pediatrics”.

Por studimi përmban edhe lajm të mirë.

Lajmi i keq: pas shqyrtimit të 1 mijë binjakëve, ekspertët thonë se gjumi i bebeve bazohet kryesisht në gjenet e tyre – d.m.th. – prindërit pak mund të bëjnë për t’a ndryshuar rrjedhën e gjumit.

Lajm i mirë: prindërit duhet të presin  deri sa foshnja të bëhet 18-muajsh. Kjo është periudha kur faktorët e mjedisit –  gjumi me orar – fillon të luajë rol në mënyrën se si foshnjat flenë, dhe ky është një shans për prindërit që t’u mësojnë atyre rutinën e gjumit.

Autorët e studimit thonë se zakone e gjumit të ditës tek foshnjat ndikohen fuqishëm nga mjedisi më shumë se sa nga gjenet e tyre –  dhe ky është një tjetër lajm i mirë për prindërit e lodhur në kërkim për më shumë gjumë për fëmijë e vegjël – dhe për veten e tyre.

4 Koment »

 1. Hi every one, here every person is sharing such
  know-how, thuus it’s good to read this web site, and I used to pay a visit
  this webpage every day.

  Koment nga facebook likes — 7 Prill, 2014 @ 5:56 am | Përgjigjuni

 2. Hi there friends, nice article and pleasant arguments commented here,
  I am actually enjoying by these.

  Koment nga www.trackbikeclub.com — 30 Maj, 2014 @ 6:47 pm | Përgjigjuni

 3. My family always say that I am wasting my time here at net, however
  I know I am getting experience every day by reading thes nice posts.

  Koment nga free ebook — 26 Korrik, 2014 @ 7:09 pm | Përgjigjuni

 4. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Very helpful info specially the last part
  🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

  Koment nga code promo vapoclope — 12 Nëntor, 2016 @ 3:13 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: