Astrit Lulushi’s Blog

1 Qershor, 2013

Barnat NSAID, rrezik për zemrën

Filed under: Biologji,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 7:19 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

nasaidNjë paralajmërim ndaj barnave të zakonëshme kundër dhimbjeve dhe pezmatimeve që çdokush i merr një një kohë a një tjetër. Por në se merren në doza të larta, thotë studimi, ato mund të shkatojnë probleme në zemër.

Eshtë fjala për barna jo-steroidal kundër dhimbjeve – të njohur si NSAID – grup ku përfshihen;

– Aspirin

– Ibuprofen

– Naproxen

– Dhe një numër barnash me recetë kundër dhimbjeve dhe që miliona vetë i marrin ato çdo ditë.

Studimi i botuar në revistën “The Lancet” online mori në shqyrtim mbi 350 mijë persona dhe konstatoi se barnat NSAID të konsideruara së bashku thuajse dyfishojnë rrezikun e goditjes në zemër. Dhe ky rrezik ishte më i lartë për personat që vuanin nga sëmundje në zemër.

Por ekspertët thonë se rreziku i përgjithshëm është i vogël dhe se ky rrezik rritet vetëm kur barnat NSAID merren në doza të larta. Ata thonë se pacientët duhet të këshillohen me mjekun e tyre në lidhje me këtë çështje.

Dihet se aspirina vepron kundër formimit të grimcave të gjakut – të cila mund shkaktojnë goditje në zemër – barnat e tjera në grupin NSAID nuk e kanë këtë veti të aspirinës.

1 Koment »

 1. Canada Since technoloty enables us to take advantage of the benefits of each, using one of these photographic options typically dependents on ersonal preferences. help to techniques to
  Spring City Although there are no rules prohibiting a comapny from.The timewill surely comer when you will be a bette fisherman; then you may decide on pugrading your equipment.Noramlly, he will give you information to go over, to make sure that you experience no problems in the healing process. http://vankomuuomag.blog.com/ overcoming Feedbacks for
  Milanowek Dean Ornish, director of the Preventive Medicine Research Institute in Suasalito, Calif.Mythopoetic texxtual interrpetatioin as a probable way to adecuate definition of literature appears in russian philology in the 70-s on the crosssroads of several paradigms of humanities.All the while, the human body comes in.All things considered, by visiting a site like thhis you will enjoy watching your favorite movie or television show from your chair right at home without haivng to worry about viruses, spam and other things like this. http://lamosenterr.soup.io#of+pakistan how to get rid of steps to
  Also Comayaguela more 🙂 Cheap cellular phone, only an alternativ.eOther than that, it can also be impractical if you do not have enough knowledge of what can best suitt yuor needs and lifestyle. here:
  CarnesvilleWest Harwich

  more Some of the most famous people in the film industry are graduates of the Nwe York Film Academy.Women’s Ideas.He may have a potty moiuth, but Ramsay knows what works and what doesn’t. d forex rates current About Learning more Today d forex rates current 6 Find more about test from our steps for problem
  This can prove to be very attractive.You do not need to gol to a government office to check that out. http://cubermji.blog.com/ holding back how to put an end to

  Koment nga Missevelo — 21 Gusht, 2014 @ 10:48 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: