Astrit Lulushi’s Blog

2 Qershor, 2013

Kalciumi ul rrezikun e vdekjes për gratë


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

caEdhe pse kalciumi (Ca) është një prej shtojcave më të zakonshme dietetike, dobia e tij shpesh është debatuar.

Një studim i ri në “Journal of Clinical Endocrinology” mori në shqyrtim mbi 9 mijë pacientë, dhe nuk zbuloi ndonjë lidhje midis marrjes së kalciumit dhe rrezikut të vdekjes për burrat.

Por marrja e kalciumit shtesë, qoftë nëpërmjet ushqimit ose tabletave, pakësoi rrezikun e vdekjes për gratë gjatë një periudhe 10-vjeçare.

Me marrjen e kalciumit shtesë, ky rrezik ishte më i ulët në krahasim me rrezikun që përballeshin gratë nëse nuk merrnin fare kalcium shtesë.

Përfitimet u vunë re vetëm tek gratë që morrën doza deri në 1 mijë miligram kalcium në ditë – pavarësisht nëse ishte e përzier me vitaminë  D shtesë, tablet që shpesh kombinohet me kalcium.

Megjithë këto rezultate, autorët e studimit thonë se rreziqet dhe përfitimet nga kalciumi dhe vitamina D, ende vazhdojnë të mos kuptohen plotësisht.

2 Koment »

 1. raising testosterone in men

  Kalciumi ul rrezikun e vdekjes për gratë | Astrit Lulushi’s Blog

  Pasgjurmim nga raising testosterone in men — 9 Qershor, 2014 @ 6:35 am | Përgjigjuni

 2. I do accept as true with all of the ideas you’ve introduced on your post.
  They’re very convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too brief for novices. May just
  you please prolong them a bit from next time? Thanks
  for the post.

  Koment nga minecraft crack — 27 Qershor, 2014 @ 2:48 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: