Astrit Lulushi’s Blog

10 Korrik, 2013

Leximi, shkrimi dhe kujtesa

Filed under: Kulture,Mjekesi,Neurologji,Shkence,sociologji,Statistike — astritlulushi @ 7:33 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

readKeni lexuar ndonjë libër kohët e fundit? Nëse përgjigja është “PO” – atëherë keni kontribuar në shëndetin tuaj mendor.

Demenca apo degradimi mendor ndodh kur truri humbet aftësinë për të kujtuar dhe arsyetuar.

Llogaritet se vetëm në SHBA,  rreth 5 milionë njerëz vuajnë në një farë shkallë nga demenca, që prek kryesisht personat e moshuar.

Një studim i kohëve të fundit në revistën “Neurology”, thotë se mbajtja e trurit në gjendje aktive mund të ndihmojë shmangien e këtij përkeqësimi mendor.

Shkencëtarët morrën në shqyrtim rreth 300 persona në një moshë mesatarisht 89 vjeç  dhe i ndoqën ata për 6 vjet.

Vëzhgimet treguan se tek personat që gjatë jetës së tyre kishin qenë aktivë mendërisht duke lexuar e shkruar u vu re një humbje më e ngadalshme e kujtesës, në krahasim me personat që nuk kishin  lexuar ose kishin lexuar rrallë.

Ndërsa njerëzit që lexonin ose shkruanin në vitet e pleqërisë kishin 32 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga degradimi mendor, në krahasim me të tjerë të moshuar që pak e vinin trurin në punë.

Autorët e studimit thonë se ushtrimi i mendjes duke filluar që nga fëmijëria e në vazhdim është i rëndësishëm për shëndetin e trurit gjatë jetës e veçanërisht në moshë të thyer.

1 Koment »

  1. […] shkencëtarët skanuan trurin e fëmijëve, zbuluan se ata që kishin dalë dobët në provim kishin dallime në një zonë të […]

    Pingback nga Njohja e herëshme e aftësive të kufizuara për të lexuar | Astrit Lulushi's Blog — 14 Gusht, 2013 @ 12:28 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: