Astrit Lulushi’s Blog

17 Korrik, 2013

Tensioni i gjakut, në rritje mes fëmijëve


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

hypercoverMendohet se tensioni i lartë i gjakut është sëmundje që zakonisht nuk lidhet me fëmijët. Për fat të keq, mjekët po shohim gjithnjë e më shumë fëmijë mes pacientëve të tyre me këtë problem.

Sipas të dhënave qeveritare, një e treta e të rriturve amerikanë kanë hipertension, ose tension të lartë gjaku. Por në një shkrim në revistën “Hypertension”, thuhet se më shumë fëmijë e adoleshentë janë duke u diagnostikuar me këtë sëmundje.

Studiuesit krahasuan dy grupe të rinjsh 8 deri 17 vjeç; një grup nga viti 1988 deri me1994 dhe grupi tjetër nga viti 1999 deri më 2008.

Në grupin e parë (1988-1994), 15.8 për qind e djemve dhe 8.2 përqind e vajzave kishin tension të lartë gjaku.

Në grupin e dytë, pak vite më vonë, shifrat u rritën; 19.2 për qind e djemve dhe 12.6 për qind e vajzave kishin tension të lartë.

Shkencëtarët gjithashtu vunë re një lidhje mes natriumit apo marrjes së kripës – që ndikoi në rritjen e treguesit të masës së trupit ose BMI – dhe rritjes së tensionit të gjakut të këtyre fëmijëve.

Autorët thonë se marrja e kripës tek fëmijët është në rritje – dhe përkundër
shqetësimeve të ngritura më parë – vazhdon të rritet.

Dhe problemi kryesor është se tensioni i lartë i gjakut mund të çojë në dëmtime – shpesh të pariparueshme – të organeve për këtë grupmoshë.

1 Koment »

  1. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort
    to put this content together. I once again find myself personally
    spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
    But so what, it was still worthwhile!

    Koment nga debt collection — 20 Gusht, 2014 @ 1:29 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: