Astrit Lulushi’s Blog

2 Gusht, 2013

Në kërkim të paraardhësit


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

x yMë shumë se 7 miliardë njerëz jetojnë në këtë planet – të gjithë anëtarë të një lloji të vetëm që filloi në një vend dhe emigroi në të gjithë botën dhjetëra mijëra vjet më parë.

Por edhe pse të gjithë njerëzit i gjejne gjurmet e familjes në pak paraardhës të përbashkët, shkencëtarët ende nuk e dinë saktësisht kur dhe si këta paraardhës filluan të krijojnë këtë shumë-llojshmëri (diversitet) kaq të madh të popullsisë së sotme.

Një studim i ri, bazuar në analiza të avancuara të ADN-së nga e gjithë bota, hedh dritë të re mbi këtë mister. Duke studiuar sekuencën e ADN-së të kromozomeve Y të meshkujve, shkencëtarët kanë përcaktuar se paraardhësi mashkull më i fundit apo më i largë i tyre (MRCA) ka jetuar diku mes 120.000 dhe 156.000 vjet më parë.

Kjo është hera e parë që prejardhja e njeriut ndiqet përmes linjës mashkullore nëpërmjet sekuencës së ADN-së të kromozomeve Y.

Të dhënat e studimit të ri pajtohen me ato të mëparshmet të MRCA-së femër, që kanë treguar se paraardhësja më e fundit e përbashkët e femrës ka jetuar mes 99.000 dhe 148.000 vjet më parë.

Studimi i kryer nga një grup shkencëtarësh nga universiteti Stanford, universiteti i Miçiganit dhe universiteti Stone Brook, u botua në revistën Science.

Ekipi shpreson që puna e tyre do të çojë në kërkime të mëtejshme mbi kromozomet Y si mjete për të studiuar historinë njerëzore – dhe për ndjekjen e linjës së meshkujve deri tek pararadhësi i vetëm, “Adami”.

Pajtimi i kohës së ekzistencës së “Adamit” dhe “Evës”, megjithatë, mund të jetë implikimi më i rëndësishëm i studimit të ri. Të dhënat nga studime të mëparëshme kanë treguar se paraardhësi mashkull ka jetuar në kohë më të afërt sesa paraardhësja femër. Por studimi i ri tregon se nuk ka ndonjë mospërputhje në kohë.

2 Koment »

 1. Appreciation to my father who stated to me concerning this web
  site, this webpage is genuinely amazing.

  Koment nga Velva — 5 Tetor, 2014 @ 6:19 am | Përgjigjuni

 2. Undeniably imagine that that you said. Your
  favorite reason appeared to be at the net the easiest thing
  to understand of. I say to you, I certainly get irked whilst other folks consider concerns that
  they just don’t recognize about. You controlled to hit
  the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects ,
  folks can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Koment nga Mobile Mechanic Elk Grove — 6 Tetor, 2014 @ 4:17 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: