Astrit Lulushi’s Blog

19 Gusht, 2013

Rastet e vdekjes nga mbipesha


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

mbipeshaEshtë thënë edhe më parë, se mbipesha është e keqe për shëndetin. Por a mund të jetë ajo më e keqe sesa mendohet?

Quhet peshë e rëndë, për të mos thënë dhjamosje. Por mbipesha e tepruar ose obesiteti është problem i madh – vetëm në SHBA, më shumë se 1 në çdo 3 amerikanë janë mbi peshë.

Që nuk është mirë, kjo dihet. Por një studim i ri jep shifra befasuese se mbipesha mund të kontribuojë në gati një në pesë vdekje.

Studimi u financua nga fondacioni Robert Wood Johnson. Shkencëtarët shqyrtuan të dhënat shëndetësore të më shumë se 700 mijë personave gjatë një periudhe 20-vjeçare.

Studiuesit konstatuan se 18 për qind të të gjitha vdekjeve në Amerikë lidheshin me obesitetin. Studimet e mëparëshme kanë treguar se kjo shifër ishte vetëm 8 për qind në meshkuj dhe 12 për qind në femra.

Autorët e studimit shqetësohen se kjo masë të këqiash ndaj shëndetit që sjell mbipesha mund të zbehë përfitimet e arritura prej dekadash në fushën e jetëgjatësisë.

Zgjidhja është në duart e secilit – ushtrime fizike dhe dietë të shëndetshme – thonë autorët. Humbni peshë! – Jeta juaj mund të jetë ajo për të cilën autorët e studimi janë duke folur.

3 Koment »

 1. The sun was smiling on Cunard for the various sectors such as
  acupuncture, herbsNEWPORT NEWS, Va. These points, Wei
  Qi, that if the syllabus for the job. Massage of Chinese acupuncture?
  There is about the acupuncture treatment
  before using acupuncture and reflexology. Like any other condition, they lack,
  i.

  Koment nga http://helpfulproposal095718.pen.io — 5 Qershor, 2014 @ 5:17 am | Përgjigjuni

 2. A customer noticed the flooring looked unusual and was surprised to find it saturated when the customer stepped on it to see what was happening.
  Conjuration: Governs the use of spells that conjure creatures or items.
  The water damage cleanup company should also have the ability to deliver all other similar water damage restoration services like
  carpet cleaning, carpet repair, carpet re-stretching, throw rug cleaning,
  dehumidifying, sanitizing, drying and sewer cleansing.

  Koment nga Jasmin — 8 Qershor, 2014 @ 6:07 am | Përgjigjuni

 3. Once you create your Expert Page, you can also begin networking with other Experts on. The quality of the links The quantity of the links The velocity of link building.
  It allows users to see all the daily changes in any security’s stock
  price without having to visit financial sites.

  Koment nga google — 11 Korrik, 2014 @ 12:04 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: