Astrit Lulushi’s Blog

19 Shtator, 2013

Trajtim alternativ për dhimbjet e shtyllës kurrizore


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

back painShumë njerëz provojnë dhimbje të shpinës. Kur dhimbja është e madhe, disa marrin injeksione me steroid në shtyllën kurrizore.

Por këtë gjilpëra me steroid kanë efekte anësore – shtim të sheqerit në gjak, përshpejtim të sëmundjes së kockave, dhe vështirësojnë shërimin e një plage.

Por, çfarë ndodh nëse një gjilpërë pa-steroid mund të sjellë pakësimin e dhimbjeve?

Shkencëtarë në universitetin Johns Hopkins shqyrtuan më shumë se 40 studime dhe zbuluan se gjiplpërat pa-steroide kundër dhimbjeve në shtyllën kurrizore kanë diçka të përbashkët me gjiplërat me steroide – ato të dyja ofrojnë lehtësim dhimbjesh më shumë sesa një trajtim i tretë i përqorur zakonisht. Kjo do të thotë se gjjilpërat pa-steroide mund të ofrojnë të njëjtin përfitim, si gjilpërat me sterode, por pa efekte të anësore.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: