Astrit Lulushi’s Blog

7 Qershor, 2013

Çrregullimet mendore – në kërkim për mënyra të reja trajtimi

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

cover_natureDuke aktivizuar një qark të trurit që kontrollon sjelljet e pandreqëshme, neuroshkencëtarët në Institutin Teknologjik të Masaçusetsit (MIT), kanë demonstruar se mund t’i bllokojnë këto sjellje tek minjtë në laborator – një rezultat që mund t’i ndihmojë shkencëtarët për të zhvilluar trajtime të reja për sëmundje të tilla si çrregullimi obsesiv-maniakal apo OCD, dhe sindromi Tourette ose TS, një çrregullim i trashëguar neuro-psikiatrik.

(more…)

6 Tetor, 2012

SHBA; shqetësime ndaj meningjitit

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Është vështirë të dihet se çfarë po ndodh brenda Qendrës së New Englandit për përzierjen e barnave (NECC) në Framingham të shtetit Massachusets, që tashmë është e lidhur me 35 rastet e meningjitit fungal dhe pesë vdekjeve në Shtetet e Bashkuara.

(more…)

15 Shtator, 2012

Paralajmërim ndaj kremrave kundër dhimbjeve

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Administrata amerikane për Ushqime dhe Barna (FDA) thotë se kremrat dhe xhelatinat që përdoren për fërkimin e muskujve dhe kyçeve të lënduar mund të shkaktojnë dëme në lëkurë.

(more…)

30 Qershor, 2012

Ilaç i ri, por jo magjik

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,Shkence — astritlulushi @ 6:10 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një medikament i ri me recetë për humbje peshe në afat të gjatë është miratuar nga Administrata e Ushqimeve dhe Barnave (FDA). Kjo është hera e parë në 10 vjet, që kjo administratë federale miraton një ilaç dietik.

(more…)

21 Maj, 2012

Procedurë pa barna për trajtimin e astmës

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një spital në veri të Teksasit është i pari në rajon që po provon një procedurë e cila mund të ofrojë lehtësim afat-gjatë të personave me astmë.

(more…)

8 Maj, 2012

Zinku dhe të ftohurit e zakonshëm

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Të rriturit preken nga të ftohuri e zakonhëm 3 deri 4 herë në vit – fëmijët deri në 10 herë.  (more…)

3 Maj, 2012

ReWalk, pajisje për paraplegjikët

Filed under: Uncategorized — astritlulushi @ 8:01 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Gati 250.000 amerikanë jetojnë me një dëmtim të shtyllës kurrizore dhe më shumë se 50 për qind e tyre humbasin përdorimin e këmbëve apo krahëve si pasojë e këtyre dëmtimeve.

(more…)

19 Prill, 2012

Ilaç premtues kundër dridhjeve epileptike

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një lajm inkurajues për ata pacientë me epilepsi, konvulzionet e të cilëve janë rezistentë ndaj trajtimeve aktuale. (more…)

21 Mars, 2012

Disa barna mund të jenë më pak të dobishme se sa mendojnë mjekët

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sa i informuar është mjeku juaj? Sepse del se rezultatet e disa studimeve të rëndësishme mjekësore nuk arrijnë deri tek mjekët.

(more…)

2 Mars, 2012

Paralajmërime të reja rreth barnave Statin

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Administrata amerikane e ushqimeve dhe barnave (FDA) njofton se do të shtojë paralajmërimet mbi sigurinë e ilaçeve Statin, sepse ato lidhen me rrezikun e humbjes së kujtesës, konfuzioninin, dhe mendohet se shtojnë rrezikun e zhvillimit të diabetit.  (more…)

Faqja Pasuese »

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.