Astrit Lulushi’s Blog

17 Korrik, 2013

Tensioni i gjakut, në rritje mes fëmijëve

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

hypercoverMendohet se tensioni i lartë i gjakut është sëmundje që zakonisht nuk lidhet me fëmijët. Për fat të keq, mjekët po shohim gjithnjë e më shumë fëmijë mes pacientëve të tyre me këtë problem.

(more…)

17 Maj, 2013

Hipertensioni shkakton plakje të parakohëshme të trurit

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

hypertensionNë nje shoqëri me stres të vazhdueshëm në jetën e përditshme, nuk është çudi që shtimi i rasteve të tensionit të lartë të gjakut po përdoret edhe si këmbanë zgjimi.

(more…)

21 Shtator, 2012

Kosi ndihmon tretjen, ul tensionin

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Prej kohësh, kosi është parë si ushqim i shëndetshëm. Shkencëtarët tani ofrojnë prova për disa prej të mirave shëndetësore të tij.
(more…)

21 Shtator, 2010

Dieta kundër hipertensionit, parandalon gurët në veshka

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 1:30 pm
Tags: , , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Numri i njerëzve që përjetonë gurë në veshka ka ardhur duke u rritur në Shtetet e Bashkuara gjatë 30 viteve të fundit. Ndërsa mjekët nuk janë të sigurt përse ka ndodhur kjo rritje, një studim i ri ka gjetur se një dietë e njohur për të ulur presionin e gjakut duket se zvogëlon edhe rrezikun ndaj gurëve në veshka.  Dieta kundër hipertensionit është e pasur me fruta, perime, arra e bulmet, dhe përmban pak mish dhe pak pije të ëmbla. (more…)

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.