Astrit Lulushi’s Blog

28 Prill, 2009

Gripi i derrit; rrezikshmëria, masat parandaluese

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 3:33 pm
Tags: , , , , ,

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

1swineflusp1Udhëheqësit botërorë po përpiqen të ndalin përhapjen e gripit të derrit që ka shkaktuar vdekjen e disa dhjetra vetave në Meksikë dhe ka prekur të paktën disa qindra të tjerë. Ndërsa organizata botërore e shëndetësisë e rriti shkallën e rrezikshmërisë. Punonjësit e shëndetësisë po u bëjnë thirrje njerëzve që të lajnë duart rregullisht (more…)

10 Shkurt, 2009

Studim mbi ndalimin e duhanit

Filed under: Mjekesi — astritlulushi @ 1:28 pm
Tags: , , ,


no-smokingNë një studim të ri thuhet se ndalimi i duhanit ndikon thellë në shëndetin publik. Mes banorëve të Pueblos në Kolorado, rastet e goditjeve në zemër u pakësuan 40 përqind, pas zbatimit të një ligji për ndalimin e duhanit në vendet e punës e në hapsirat publike. Ekspertët mendojnë se kjo rënie e madhe e rasteve të sulmeve në zemër është rezultat i drejtpërdrejt i mosekspozimit të njerëzve që nuk e pijnë duhanin ndaj këtij tymi të dëmshëm. (more…)

Blog te WordPress.com.