Astrit Lulushi’s Blog

29 Dhjetor, 2011

2011-Disa arritje nga fusha e mjekësisë

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një Exo-Skelet që lejon një të paralizuar të ecë përsëri; një aparat fotografik që mat kaloritë duke vëzhguar dietën e fëmijës; një analizë gjaku që i mundëson mjekët të dallojnë një qelizë të vetme kanceroze mes miliarda qelizash të shëndetëshme; Këto dhe të tjera janë disa nga përparimet që shënoi mjekësia gjatë vitit 2011. Por viti 2011 filloi me një nga rreziqet më të mëdha ndaj shëndetit publik – pasojat e tërmetit dhe cunamit të madh që goditën një stacion bërthamor në Japoni.

(more…)

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.