Astrit Lulushi’s Blog

20 Korrik, 2011

Teknologji, rritja e gjirit me qeliza embrionale


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Jill Anderson po përgatitet për një operacion të rrallë plastik. Mjekët do të përdorin dhjam e yndyrna nga kofshët e saj për rritjen e gjinjëve të saj. Pra asgjë artificiale. Dhe pas operacionit, Jill shpreson se do të ndjehet “natyrale dhe e bukur njëkohësisht”. Doktor Bart Rademaker i kirurgjisë plastike thotë se Jill Anderson është një nga të parat në Tampa të Floridës që do të propvojë këtë teknologji e zhvilluar nga firma Cytori. Me anë të teknikës së re, mjekët janë në gjendje të veçojnë qelizat embrionale nga dhjami dhe yndyrnat në kofshët e saj. Procedura zgjat rreth 3 orë. Mjekët veçojnë rreth 100 milionë qeliza embrionale nga dhjami dhe yndyrnat e pacientes dhe i transplantojnë ato në të dy gjinjtë e saj. Për pacienten, fakti që rritja e gjirit në këtë rast kryhet me material natyral nga vetë trupi i saj, e bënë atë të mos e shohë këtë rritje si artificiale. Ndërsa për mjekësinë, ky rast është zhvillim, inovacion që hap rrugën për “çudira” të reja.

1 Koment »

  1. Pershendetje doja tju pyesja ky lloj operacioni zhvillohet edhe tek ne ne Shqiperi?….do doja dhe nje inf me shume rreth keti operacioni,,,a ka efekte anesore,,,garancia qe jepet,,,,sa mund te kushtoje etj

    Koment nga rezi — 8 Dhjetor, 2011 @ 3:12 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: