Astrit Lulushi’s Blog

21 Maj, 2012

Procedurë pa barna për trajtimin e astmës


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një spital në veri të Teksasit është i pari në rajon që po provon një procedurë e cila mund të ofrojë lehtësim afat-gjatë të personave me astmë.

Procedura e quajtur Thermoplasty Bronkiale tashmë është miratuar nga administrata e ushqimeve dhe barnave (FDA).

Procedura kryehet nëpërmjet një tubi të hollë elastik i cili shkon deri në burimin e astmës, në tubat bronkialë. Atje mjekët godasin astmën – jo me ilaç – por duke kryer një shpërthim të kontrolluar nga energji frekuencash radiofonike. Shpërthimi shkakton tkurrjen e indeve, duke pakësuar mundësinë e sulmeve astmatike. Mjekët në qëndrën spitalore Texas Health Dallas thonë se deri tani kanë kryer 6 prova me Thermoplasty Bronkiale dhe rezultatet kanë qenë të mira. Procedura nuk është për çdo pacient me astmë, por vetëm për ata me sulme të vazhdueshme astmatike që trajtimi me barna nuk u bën efekt. Për trajtimin me Thermoplasty Bronkiale pacienti kryen tre seanca dhe më pas nuk ka nevojë për ilaçe. Në botë ka rreth 300 milionë njerëz që vuajnë nga astma.

2 Koment »

 1. This is the perfect site for anybody who hopes to find
  out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that
  I actually will need to…HaHa). You definitely
  put a fresh spin on a subject which has been written about for years.

  Wonderful stuff, just wonderful!

  Koment nga king — 7 Shtator, 2016 @ 2:34 am | Përgjigjuni

 2. At this moment I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other
  news.

  Koment nga Gluta Lachel Original — 22 Shkurt, 2017 @ 11:52 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: