Astrit Lulushi’s Blog

17 Shkurt, 2012

Ushqimet organike – sa të sigurta janë?


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri tregon se arseniku është i pranishëm në ushqime, duke përfshirë disa formula ushqyese për foshnjet dhe biskotat e energjisë për të rriturit.

Prindërit ndjehen të sigurt se kur u japin fëmijëve të tyre ushqime organike – të prodhuara pa ndihmën e kimikateve. Por një studim i ri thotë se disa ushqime për foshnje përmbajnë arsenik – substancë që mund të rrisë rrezikun e kancerit.

Studiuesit në universitetin Dartmouth thonë se kanë gjetur nivele të papranueshme arseniku në disa formula organike si dhe në disa lloje biskotash që të rriturit i përdorin për të nxitur energjinë. Arsenik është lidhur me shurupin e orizit ngyrë kafeje – i përdorur në këto prodhime për të zevendësuar shurupet që kanë nivel të larta fruktoze.

Orizi është një prej bimëve që e thith arsenikun nga toka në formë të koncentruar, por përdorimi i shurupit të orizit organik në ngjyrë kafeje shihet si një mënyrë për të shmangur nga ushqimet shurupet e tjerë me nivel të lartë fruktoze.

Studimi nuk jep emrin e formulës për foshonjet, por sipas rrjetit televiziv amerikan ABC News, dy formulat e provuara për nivele më të larta arseniku janë “Toddler Dairy” dhe Toddler Soy” , që shiten nga firma Nature’s One Inc. Biskotat e energjisë përbëjnë më pak shqetësim, nëse nuk zenë një vend të madh në dietë

Në një deklaratë të firmës Natyre’s One Inc., me bazë në Kaliforni, thuhet se prodhuesi i shurupit të orizit organik përdor një laborator të pavarur për të analizuar nivelin e arsenikut dhe i siguron konsumatorët se prodhimet janë të shëndetëshme.

1 Koment »

  1. Hey There. I discovered your blog the usage of msn. That is an extremely neatly written article.

    I’ll be sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful information. Thanks for the post.
    I will definitely comeback.

    Koment nga Viral World News — 23 Qershor, 2017 @ 11:45 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: