Astrit Lulushi’s Blog

14 Gusht, 2013

Njohja e herëshme e aftësive të kufizuara për të lexuar

Filed under: Gjuhesi,Neurologji,Pediatri,Psikologji,sociologji — astritlulushi @ 12:28 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

1alfabetiSi mundet prindërit të marrin ndihmë për të lexuar për fëmijët e tyre nëse askush nuk u thotë se ata kanë nevojë për ndihmë?

Suksesi në mësime shpesh fillon me sukses në lexim. Nëse prindërit dhe mësuesit vonohen në zbulimin e problemeve të leximit, shpesh bëhet e vështirë për t’i futur fëmijët në rrugën e duhur për të dashur shkollën

Tani, shkencëtarë të Institutit Teknologjik në Masaçusets (MIT), thonë se janë në gjendje të zbulojnë aftësisitë e kufizuara për mësim, si dysleksia, më herët se kurrë më parë.

Ata morrën në shqyrtim 40 fëmijë kopshti duke u dhënë një provim fonetik, një nga bazat kryesore të leximit. Disa fëmijë e kryen mirë provimin. Por të tjerët dolën dobët.

Kur shkencëtarët skanuan trurin e fëmijëve, zbuluan se ata që kishin dalë dobët në provim kishin dallime në një zonë të trurit që merret me përpunimin i gjuhës dhe të folurit.

4 Koment »

 1. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can
  i subscribe for a blog web site? The account helped me
  a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast provided bright clear idea

  Koment nga jilbab — 25 Mars, 2014 @ 12:32 am | Përgjigjuni

 2. Wow, that’s what I was serching for, what a information! present her at this website, thanks admin of this web
  page.

  Koment nga Instylesalon| in style salon | instylesalon.com — 24 Shtator, 2014 @ 4:44 pm | Përgjigjuni

 3. Hurrah! At last I got a weblog from where I be capable of truly
  get useful data regarding my study and knowledge.

  Koment nga remapping norfolk — 4 Qershor, 2016 @ 7:10 am | Përgjigjuni

 4. Hey I am so thrilled I found your blog page, I really found you by mistake, while I was searching on Google for something else, Regardless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all
  round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

  Koment nga Fit Travel – Trip Fit On Your Own Unique Preferences! — 8 Qershor, 2016 @ 6:00 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: