Astrit Lulushi’s Blog

10 Qershor, 2011

E. COLI, simptomat

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi — astritlulushi @ 7:52 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Fëmijët kanë më shumë gjasa se ​​të rriturit për të zhvilluar simptoma të infeksionit E. Koli (Escherichia coli). Shumica e njerëzve me E. Koli dallohen nga:

* dhimbje dhe shtrëngime të forta në stomak.
* Diarre, fillimisht si ujë, por shpesh përzier me gjak.
* Përzierje dhe të vjella.

Disa njerëz që janë të infektuar E. Koli nuk kanë ndonjë simptomë, prandaj pa e ditur ata mund të bëhen përhapës të bakterit tek të tjerët.

Ekzistojnë gjithashtu shumë simptoma të ngjashme me E. Koli, si për shembull helmimi nga ushqimet. Diagnoza e infeksionit E. Koli mund të jetë e komplikuar nga fakti se shumica e infeksioneve bakteriale që shkaktojnë diarre janë të shoqëruara me temperaturë të lartë. Nëse personi nuk ka ethe ose ka vetëm temperaturë të lehtë, mjeku mund të dyshojnë se diçka tjetër shkakton këto simptoma.

Diarre me gjak është e zakonshme në raste të konfirmuara të infeksionit E. Koli, por bakteri E. Koli gjithashtu duhet të konsiderohet shkak i mundshëm për diarre pa gjak.

Simptomat e infeksionit E. Koli zakonisht përfundojnë në rreth një javë pa probleme të mëtejshme. Por problemet serzioze në gjak dhe në veshka mund të ndodhin brenda 2 javësh pas fillimit të diarresë. Këto probleme mund të shkaktojnë çrregullim të funksionimit të veshkave dhe ndonjëherë paftësi afat-gjatë ose vdekje tek disa fëmijë dhe të persona të moshuar. (WebMD)

Bakteri E. Coli u zbulua më 1885 nga shkencëtari gjerman-austriak Theodor Escherich (1857 – 1911). Më 1919, bakterit iu dha emri E. Coli – “E” për Escherich dhe “Coli” latinsht “kolonë”, që është forma e bakterit e parë me mikroskop.

2 Koment »

  1. a eshte vdekje pruese tek femijet esheria coli?

    – Per kete duhet te pyesni mjekun qe e njeh nga afer gjendjen e femijes.

    Koment nga Bardha Syla — 28 Janar, 2012 @ 1:40 pm | Përgjigjuni

  2. Aesht ngjitse kjo smundja eshiriacooli edhe angjiitet me nejt me ata njerz ose mi la teshat bashk a me hanger ju lutemi pervjigjuni pytjes time

    Koment nga Arbresha — 18 Tetor, 2016 @ 11:16 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: