Astrit Lulushi’s Blog

22 Shkurt, 2013

Dëgjimi dhe Dyslexia, zbulohet një bio-marker

Filed under: Kulture,Mjekesi,Neurologji,Shkence — astritlulushi @ 4:50 pm
Tags: , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

coverMë shumë se 10 për qind e fëmijëve vuajnë nga Dyslexia, çrregullim që përmbledh numër paaftësish – pa lidhje me inteligjencën – që e bëjnë të mësuarit për të lexuar një luftë të vështirë. Tani, shkencëtarë të Universitetit Northwestern në Çikago, thonë se kanë gjetur një mekanizëm që duket se luan rol të rëndësishëm në procesin e leximit. Autorët e studimit, botuar në revistën Neuroscience, thonë se kanë zbuluar një lidhje sistematike mes aftësisë së leximit dhe qëndrueshmërisë me të cilën truri kodon tingujt.

Në këtë studim, fëmijët me Dyslexia u pajisën për një vit me aparate ndihmëse dëgjimi ku zëri i mësuesit   transmetohet direkt në veshët e tyre. Pas një viti, fëmijët treguan përmirësim jo vetëm në lexim, por edhe në përputhjen midis valëve të trurit dhe kodimit të tingujve të fjalës, veçanërisht bashkëtingëlloreve.

Ky bio-marker, thonë autorët, krijon tani mundësi për të kuptuar procesin e leximit dhe marrjen e masave për ta përmirësuar atë kur fëmija ka vështirësi.

Studime në laboratorë në mbarë botën kanë treguar se aftësia e leximit është e lidhur me kujtesën dhe vëmendjen. Studimi i ri thotë se kjo aftësi tani mund të ndihmohet edhe duke përmirësuar dëgjimin nga i cili valët e trurit dhe kodimi i tingujve sinkronizohen në mënyrë të qëndrueshme.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: