Astrit Lulushi’s Blog

23 Maj, 2011

SHBA, Shtohen rastet e lindjeve në shtëpi

Filed under: Kulture,Mjekesi — astritlulushi @ 12:48 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Sipas një raporti të ri nga Qendra amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, gjatë vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara ka pasur mbi 28-mijë lindje në shtëpi ose 20 përqind më shumë sesa në vitin 2004. Lindjet në shtëpi ende përbëjnë më pak se një për qind të lindjeve në SHBA, por e reja që sjell raporti është se këto shifra janë më të lartat që nga viti 1990 dhe se kjo rritje vihet re më se shumti mes grave të bardha jo-hispanike.

Në vitin 2008, një dekalaratë e Kongresit të gjinekologëve amerikanë paralajmëronte anëtarët e vet që të mos bëhen aspak pjesë e lindjeve në shtëpi që raporti e quan një lëvizjeje ‘trendy” ose modë. Paralajmërimi lëshuar nga Kongresi i gjinekologëve duket se ka pasur efektet e veta. Për shembull, në qytetin e Nju Jorkut, ligjërisht, mamitë duhen patjetër të kenë lidhje me një spital dhe nuk mund të veprojnë privatisht. Por edhe siguria e lindjeve në spitale mund të vihet në pikëpyetje. SHBA-të shpenzojnë shuma të mëdha lidhur me shtatzanitë dhe maternitetet, megjithatë sipas një studimi të vitit 2008 dhe botuar në revistën prestigjioze mjekësore britanike Lancet, Shtetet e Bashkuara kanë një prej niveleve më të larta të vdekshmërisë gjatë lindjeve mes vendeve të industrializuara, duke u renditur në vendin e 39.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: