Astrit Lulushi’s Blog

28 Mars, 2012

Transplantimi i fytyrës


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kirurgët amerikanë kanë kryer transplantimin më të plotë të një fytyre deri më sot.

Javën e kaluar, në një operacion që zgjati 36 orë një ekip i përbërë nga mbi 100 kirurgë e infermierë në Universitetin e Marylandit në Qendrën Mjekësore në Baltimore kreu transplantimin e fytyrës tek Richard Norris, një 37-vjeçar i cili kishte mbetur i shpërfytyruar nga një aksident me armë 15 vjet më parë.

Norris e morri fytyrën e tij të re nga një dhurues anonim, i cili dhuroi gjithashtu zemrën, mushkëritë, mëlçinë dhe një veshkë për 5 pacientë të tjerë.

Operacioni ishte rezultat i një pune kërkimore mjekësore 10 vjeçare në kuadër të një programi të financuar nga Pentagoni për të ndihmuar veteranët e luftërave në Afganistan dhe Irak të plagosur nga lëndë shpërthyese.

1 Koment »

  1. Me perparimin e shkences jam shume dakort. Ajo qe duhet bere sa me shpejt : pergatitja e kushteve ligjore per ata qe do te kryejne transplant fytyre.

    Koment nga luljeta Pjetri — 28 Mars, 2012 @ 1:05 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: