Astrit Lulushi’s Blog

28 Shkurt, 2012

Ilaçet e gjumit lidhen me rritjen e rrezikut të vdekjes


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pilulat e gjumit kurrë nuk kanë qenë më popullore se sa sot. Miliona njerëz mbështeten në këto barna për një natë me gjumë. Por studim i ri ka gjetur një lidhje midis ilaçeve të gjumit dhe rritjes së rrezikut të vdekjes.

Sipas studimit dy vjeçar, botuar në British Medical Journal, njerëzit që morrën ilaçe gjumi kishin mbi 3 herë me shume gjasa për të vdekur nga çdo lloj shkaku, në krahasim me persona të tjerë që nuk merrnin ilaçe të tilla.

Arsyeja për këtë, thuhet në studim, është se pagjumësia ose insomnia është shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të rrezikëshme dhe barnat e gjumit duket se vonojnë diagnostikimin e tyre. Ekspertët thonë se vetë insmonia nuk është sëmundje, por simptomë, dhe mund të jetë shenja e parë e diçkaje më serioze si sëmundje të zemrës, diabet, astmë, madje edhe kancer.

Barnat e gjumit janë shumë të fuqishëm; Valiumi qetëson veprimtarinë e trurit, çka do të thotë se e pengon a e bën të heshtë, ndërsa Ambien lidhet me efekte anësore si përgjumje gjatë ditës, shkaqe për shumë aksidente. Ekspertët rekomandojnë se kur një person vuan nga pagjumësia për 2 muaj a më shumë, kjo është koha për një kontroll të imët mjekësor për të zbuluar shkakun.

1 Koment »

  1. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I really like the info you present here and can’t wait to take a look when I get home.

    I’m shocked at how fast your blog loaded on my phone .. I’m not even using
    WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

    Koment nga Ida — 1 Maj, 2013 @ 11:43 am | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: