Astrit Lulushi’s Blog

30 Mars, 2012

Autizmi, më i përhapur sesa mendohej

Filed under: Biologji,Gjenetike,Mjekesi,sociologji — astritlulushi @ 1:11 pm
Tags: , , ,

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një raport i ri i qeverisë amerikane thotë se autizmi është më i zakonshëm sesa mendohej më parë – ky çrregullim prek më shumë se 1 në 88 fëmijë.

Zyrtarët e shëndetësisë ia atribuojnë këtë rritje kryesisht njohjes më të mirë të rasteve, nëpërmjet shqyrtimit të gjerë dhe diagnoztikimit më të saktë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i publikoi këto të dhëna dje. Ato janë më të fundit në një seri studimesh qeveritare mbi vlerësimin e vazhdueshëm të kësaj sëmundjeje.

Sipas përllogaritjes së re, autizmi është gati dy herë më i përhapur në krahasim me vlerësimin zyrtar të 5 vjetëve më parë dhe ka të ngjarë se prek afërsisht 1 milion fëmijë dhe adoleshentë në Shtetet e Bashkuara.

ps.

autizëm; sëmundje mendore (vështirësi në të mësuar etj. te fëmijët)

2 Koment »

  1. Para se te pergjigjem do te doja te dij se çka nenkuptohet me termin AUTIZMIN? Eshte ketu fjala per Trafikun,AUTON =makinen apo per vetite e dikujt qe te jete i pavarur ne çdo gje dhe te mendoje me koken e tij?

    Koment nga murtez ademaj — 30 Mars, 2012 @ 1:34 pm | Përgjigjuni

    • (autizëm, sëmundje mendore (vështirësi në të mësuar etj. te fëmijët)

      Koment nga astritlulushi — 30 Mars, 2012 @ 1:50 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: