Astrit Lulushi’s Blog

6 Mars, 2012

Gërhitja tek fëmijët dhe ADHD


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri në “Journal of Pediatrics” shqyrton mundësinë e lidhjes midis gërhitjes tek fëmijët dhe problemeve në sjellje – përfshi ADHD – në moshë më të rritur.

Autorët e studimit shqyrtuan për 7 vjet gjendjen e 11 mijë fëmijëve. Rezultatet treguan se fëmijët që gërhisnin, që merrnin frymë me gojë ose u bllokohej frymëmarrja në gjumë (Apnea), kishin 2 herë më shumë gjasa për të patur probleme në sjellje kur mbushnin 7 vjeç. Disa prindër shpesh ankohen se fëmijët që gërhasin, nevrikosen shpesh, bëhen të pabindur ose të vështirë për t’u kontrolluar. Shkencëtarët tani janë duke studiuar nëse trajtimi i gërhitjes, do të parandalojë problemet përsa i përket sjelljes së tyre.

Lini një Koment »

Ende pa komente.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: