Astrit Lulushi’s Blog

27 Janar, 2013

Syzet e sekretares Klinton


Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës
KLINTONGjatë dëshmisë javën e kaluar në Kongres, sekretarja e Shtetit Hillari Klinton tërhoqi vemendjen edhe për diçka tjetër – syzet e saj ishin jo të zakonshme. Ato përbëheshin nga lente të pajisura me “Prizëm Fresnel” që rregullojnë shikimin kur personi ka vizion të dyfishtë

Ekspertët thonë se goditja në kokë që zonja Klinton pësoi kur u rrëzua muajin e kaluar duket se ka ndikuar ekuilibrin extra-ocular (muskujt që kontrollojnë lëvizjen e syve). Vizioni i dyfishtë ndodh kur sytë marrin imazhe individualisht, duke bërë që truri t’i interpretojë ato jo paralelisht dhe lentet e pajisura me  “Prizëm Fresnel”, si ato të zonjës Klinton, përdoren për të kompensuar devijimin midis syve.

Edhe një zëdhënës i Departamentit të Shtetit konfirmoi këto ditë gjatë një konference shtypi, se sekretarja Klinton kishte vënë syzet si pasojë e rënies dhe tronditjes që përjetoi muajin e kaluar, por nuk dha hollësi të mëtejshme.

Zonja Klinton u kthye në punë në fillim të këtij muaji, pas një pushimi të gjatë dhe shtrimi në spital. Fillimisht ajo u prek nga një virus në stomak dhe pastaj u trajtua për mpiksje gjaku që u shkaktua nga goditja në kokë si pasojë e një rrëzimi.

1 Koment »

  1. keto syze te llojit Prizem Fresnel vendosen kur personi me shikim te nje objekti te dyfishte kjo vjen nga cvendosja e muskujve okumulatore dhe prishja interceptimit nga goditja ne trurin e vogel.sherim te shpejte te zonjes Hillari Klinton …

    Koment nga GRAMOZ — 27 Janar, 2013 @ 4:28 pm | Përgjigjuni


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Krijoni një sajt ose blog falas te WordPress.com.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: